Svend Engelund - Vinter og sommer. 1954. Olie på lærred. Tre værker af 140 x 218 cm. Foto: Bent Jakobsen

Kunstbygningen i Vrå viser unge øjne på gamle værker

Af Grethe Hagensen - 20. Dec 2025

Vinterudstillingen er et godt tidspunkt at dykke ned i værker af en lang række kunstnere, som både spiller en vigtig rolle i dansk kunst og har relation til Vrå. Man kan således både opleve nytilkomne værker og et bredt spekter af dansk modernisme og samtidskunst fra den store samling, som udgøres primært af Vrå Udstillingens medlemmer helt tilbage fra starten i 1942 og til i dag.

Emil Gregersen – Kvinde med barn. 1950. Olie på lærred. 99,5 x 79 cm.
Foto: Bent Jakobsen

HÅB

HÅB er Kunstbygningen i Vrå’s nye projektgruppe, som består af fem unge mennesker i alderen 25 – 30 år, der arbejder for at skabe fællesskaber for unge gennem kulturelle møder. Som en del af tiltaget afprøves og eksperimenteres der med forskellige, nytænkende og risikovillige former for kunst- og kulturoplevelser målrettet unge. Sammen med Kunstbygningen i Vrå – Engelundsamlingen har de unge kuratorer udvalgt ca. 20 forskellige kunstneres værker fra 1942 til i dag, der præsenteres i en ny scenografisk ramme, der kan være med til at aktualisere værkerne, så unge oplever et vedkommende møde med kunsten, et møde, der taler til deres egen tid og erfaringer.

Eyvind Karup Nielsen – Liggende model. 1981. Olie på plade. 46 x 61 cm.
Foto: Bent Jakobsen

Fokus på farver

Ved udvælgelsen af værkerne er der lagt stor vægt på farverne, som vi bl.a. ser det i Ejvind Karup Nielsens udtryksfulde ”Liggende model”, Emil Gregersens ”Kvinde med barn” og i Svend Engelunds tre smukke værker ”Vinter og Sommer”. Men også spændende at se, hvordan Agnete Bjerre og Sigrid Lütken passer fint ind i følgeskab med Emil Gregersen, Johannes Hofmeister og Karin Birgitte Lund.

Med på udstillingen er:

Bjarke Regn Svendsen, Søren Elgaard, Karin Birgitte Lund, Jette Debois, Eyvind Karup Nielsen, Johannes Hofmeister, Agnete Bjerre, Carlo Wognsen, Poul Anker Bech, Valdemar Secher, Sigrid Lütken, Emil Gregersen, Viktor Hagen-Müller, Helga Exner, Helge Holmskov, Jane Muus, Knud Friis, Henrik Have, Valdemar Foersom Hegndal, Bente Linnemann, Poul Skov Sørensen, Poul Winter, John Olsen, Erland Knudssøn Madsen, Anders Kirkegaard, Mogens Gissel, Kurt Tegtmeier, Lene Rasmussen, Claus Ørntoft og Yan.

Samtidig med Vinterudstillingen vises også en ophængning af Svend Engelunds værker.

Det er svært at vide, om denne udstilling vil tiltrække unge, men jeg vil ønske det. Ved ferniseringen på udstillingen var der kun få unge til stede, og det var lidt ærgerligt, for det kunne være interessant at høre, hvordan en udstilling som denne opleves af unge mennesker.

Kunstbygningen i Vrå Engelundsamlingen
Højskolevej 3A, Vrå
Frem til 15. februar 2026

Artikel fra: Nr. 11 / 2025 – December / Januar